Į kokį gydytoją turėtų kreiptis besilaukianti moteris?

Nors teisiškai Lietuvoje nėščiosios priežiūrą gali vykdyti ir šeimos gydytojas, visgi realybė yra kitokia. Įtardama, jog laukiasi ar pasidariusi vaistinėje įsigytą greitąjį nėštumo testą, dažniausiai moteris kreipiasi į gydytoją ginekologą ar akušerį-ginekologą.

Reprodukcinė moters sveikata yra būtent akušerio-ginekologo kompetencija, todėl šis specialistas tiksliai diagnozuoja nėštumą ir rūpinasi jo eiga bei vaisiaus vystymusi, gimdymu bei pogimdyvine būkle – vykdo ligų diagnostiką, gydymą bei reabilitaciją, stengiasi, kad būtų išvengta motinos ir vaisiaus ligų komplikacijų, užsiima profilaktika.

Nėščiosios priežiūros tikslas – moters ir būsimo vaiko tiek fizinės, tiek ir dvasinės sveikatos puoselėjimas, galimų rizikų minimizavimas bei optimali nėštumo baigtis, – sveika ir pagausėjimu besidžiaugianti šeima.

Kada nėščioji turėtų apsilankyti pas gydytoją pirmą kartą?

Jei planuojamas šeimos pagausėjimas, idealiu atveju su gydytoju rekomenduojama susitikti dar prieš pastojant – įsivertinti bendrą organizmo būklę, pasitarti dėl galimų rizikų. Taip pat ne kiekviena moteris žino, jog jau 3 mėnesius prieš pastojant itin rekomenduojama gerti folio rūgšties (vitamino B9), kuri gali mažinti persileidimo ar priešlaikinio gimdymo tikimybę, taip pat yra svarbi vaisiaus nervų sistemai, širdžiai. Folio rūgštis vartojama ir jau pastojus – jos ypač svarbu gauti bent iki 12-os nėštumo savaitės.

Pastojusiai moteriai pirmą kartą pas gydytoją akušerį-ginekologą rekomenduojama pasirodyti 7–12 nėštumo savaitę. Pirminės apžiūros metu nėštumas yra patvirtinamas specialisto, įvertinama bendra nėščiosios ir vaisiaus būklė. Moters pasiteiraujama, ar ji apsisprendusi gimdyti.

Kaip pasiruošti pirmajam vizitui pas gydytoją?

Pirmojo nėščiosios ir gydytojo susitikimo tikslas – išsiaiškinti galimas nėštumo rizikas. Tad šio vizito metu gydytojas stengsis kuo daugiau sužinoti apie nėščiąją – atliekama anamnezė, kuomet pokalbio metu surenkama paciento ligos istorija. Moters bus pasiteirauta apie bendrą sveikatos būklę, persirgtas ir lėtines ligas, patirtas operacijas ir traumas, ankstesnius nėštumus – jų eigą ir gimdymą. Taip pat bus pasidomėta, ar šeimoje būta genetinių apsigimimų.

Nėštumui itin svarbu moters gyvenimo būdas, taip pat šeiminė ir darbinė aplinka, tad gydytojas domėsis ir žalingais įpročiais, taip pat darbo ir gyvenimo sąlygomis, pvz., ar nedirbama su kenksmingomis medžiagomis, ar moteris artimoje aplinkoje jaučiasi saugi.

Bendru sutarimu, nėštumas yra skaičiuojamas nuo paskutinių mėnesinių pirmos kraujavimo dienos, todėl prieš eidama pas gydytoją moteris turėtų užmesti akį į savo mėnesinių kalendorių.

Kokie tyrimai gali būti daromi?

Kiekvienas nėštumas ir galimos rizikos vertinamos individualiai, todėl moteris neturėtų vadovautis nei savo ankstesnių nėštumų patirtimi, nei pažįstamų patarimais ar ieškotis informacijos internete, o kliautis specialistais bei būtinaisiais tyrimais.

Jau pirmojo apsilankymo pas gydytoją metu gali būti atliekami svarbiausi prenataliniai (ikigimdyvinio periodo) tyrimai, sulig kuriais ir prasideda nėštumo priežiūra. Dažniausiai pirmojo vizito metu, šalia bendrosios ginekologinės apžiūros, moteriai atliekami šie pagrindiniai tyrimai:

 • nustatoma kraujo grupė ir rezus (Rh) faktorius;
 • padaromi bendrieji kraujo tyrimai (žiūrima mažakraujystės, gliukozės kiekio ir kitų parametrų) ir šlapimo tyrimai;
 • moteris ištiriama dėl lytiškai plintančių ligų: sifilio, ŽIV, hepatito B;
 • matuojamas kraujo spaudimas;
 • skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI);
 • nuo 12-os savaitės jau gali būti atlikta pirmoji echoskopija – iš viso normalaus nėštumo metu jų bus mažiausiai 2-3.

Nėščioji turėtų nusiteikti, jog jos ir vaisiaus būsenai stebėti bei galimoms rizikoms valdyti bus atlikta nemažai įvairių tyrimų. Antrojo vizito pas akušerį-ginekologą metu aptariami pirmųjų tyrimų rezultatai, jei reikalinga, skiriami nauji ar diagnozei patikslinti būtini tyrimai. Antrojo apsilankymo pas gydytoją metu sudaromas nėščiosios priežiūros planas iki pat gimdymo.

Jau vėlesnių apsilankymų metų bus atliekami šie pagrindiniai tyrimai:

 • šlapimo pasėlio tyrimas;
 • gliukozės toleravimo mėginys;
 • gimdos dugno aukščio tyrimas;
 • vaisiaus širdies tonų vertinimas;
 • nustatomi Rh antikūnai;
 • jei yra indikacijų, atliekami biocheminiai chromosominių ligų žymenys.

Tyrimų nereikėtų baimintis, o jei visgi neramu ar kyla klausimų, juos reikėtų aptarti su gydytoju. Juk mokslas žengia į priekį septynmyliais žingsniais, o tyrimai tampa vis tikslesni, saugesni ir paprasčiau atliekami. Pavyzdžiui, pastaruoju metu sparčiai populiarėja išplėstiniai neinvaziniai prenataliniai vaisiaus DNR tyrimai (NIPT), kurie daromi tik iš moters kraujo.

Rekomenduojamas nėščiosios apžiūros / konsultacijų periodiškumas:

- pirmasis apsilankymas – iki 12 nėštumo savaitės;

- 13−28 savaitę – 2-3 apsilankymai;

- 29−40 savaitę – 2-3 apsilankymai;

-  41 savaitę − 1 apsilankymas.

Konkretus vizitų pas gydytoją ginekologą skaičius yra individualus, jis priklauso nuo nėštumo eigos ir nuo pačios nėščiosios noro pasikonsultuoti. Jei moteris laukiasi pirmą kartą ir nėštumo eiga normali, pas gydytoją akušerį-ginekologą bus apsilankyta apie 10 kartų. Jei moteris jau yra gimdžiusi, vizitų skaičius gali būti kiek mažesnis – apie 7.

Klinikos foto

Atsiliepimai

Palikite atsiliepimą